Wersja Archiwalna

Warhammer 1ed

Dark Fantasy Roleplay

Jest to chyba jedna z najpopularniejszych gier na świecie i chyba najlepsza. Prosta mechanika oparta na rzutach procentowych, brak poziomów, duża ilość profesji i umiejętności, a do tego przewspaniały, mroczny świat, tworzą system, w który warto zagrać. Moja przygoda z Warhammerem zaczęła się 11 lat temu, był to pierwszy system, w który zacząłem grać, od razu zapałałem do niego wielkim entuzjazmem. Mam nadzieję że po przeczytaniu tego artykułu i wy zapalicie się do tego systemu.

Mechanika

Podstawą mechaniki w WFRP jest kość 10-ścienna oraz k6. Większość rzutów wykonujemy właśnie tymi kośćmi. Oczywiście nie oznacza to, że innych kości nie używamy, na szczęście nie jest to D&D, gdzie turlamy wielką masą niepotrzebnych kostek.

Postać w WFRP charakteryzuje 14 współczynników. Być może dla przeciętnego adekowca wyda się to ogromną liczbą, ale oświadczam wam że współczynniki te są dobrze dobrane i nie ma żadnych niepotrzebnych. Wielokrotnie wystarczy jeden rzut aby rozstrzygnąć spór.

Współczynniki możemy podzielić na dwie grupy: procentowe - określane wartościami od 1 do 100 i jednostkowe określane liczbami od 1 do 10. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest Żywotność, która może być nieograniczona. Wszystkie procentowe atrybuty testowane są rzutem k100. Wynik mniejszy, bądź równy testowanemu atrybutowi oznacza test udany, wynik większy oznacza niepowodzenie. Atrybuty nieprocentowe także mogą czasami podlegać testowaniu. Wtedy wystarczy pomnożyć dany atrybut przez 10 i rzucać k100.

Oprócz atrybutów postać charakteryzuje wiele umiejętności nabywanych podczas gry. Sam sytem oferuje nam ponad 120 różnych umiejętności. Różne profesje, którymi można grać oferują rózne umiejętności. W Warhammerze nie ma czegoś takiego jak poziomy. Zostało to zastąpione przez profesje, zawody, jakimi postać może się parać. Rozpoczynając grę oczywiście nie mamy do wyboru wielkiego rycerza czy też łowcę czarownic, zaczynamy od prostego wojownika czy też ucznia czarodzieja. W miarę rozwoju naszego bohatera, możemy zmieniać nasze zawody 9oczywiście wtedy, gdy znajdziemy nauczyciela)

Świat

Kraje toczone robakiem wojny, napierające z każdej strony nienaturalne hordy mutantów chaosu. Chaotyczni bogowie, choroby, mutacje. Świat chylący się ku upadkowi.Głównym państwem Satego Świata jest IMperium. To w nim przyjdzie graczom grać w kości z losem. Imperium rządzi Wieczny Imperator Karl Franz, sama struktura państwa jest typowa dla państ sredniowiecznych Europy. Językiem urzędowym w Imperium jest coś na kształt języka niemieckiego. Z zewnątrz Imperium jest silnym państwem, rządzonym silną i pewną ręką. Potężna armia, wielcy magowie. Jedna od środka jest gnijącym owocem. Mutacje, tajne kulty wyznawców chaosu, skaveni drążący tunele pod wielkimi miastami, najazdy chord zwierzoludzi. Wszystko to sprawia że impreium nie jest zbyt bezpiecznym schronieniem.

Większość świata opanaowana jest przez chaos. Inne kraje mają swoje własne problemy z nienaturalną mocą bogów chaosu. Na północy otworem stoją wielkie portale, którymi na Stary Świat wdzierają się przerażające istoty z planów bogów chaosu. Jak widzicie świat Warhammera to nie jest cukierkowe fantasy z jakim macie do czynienia w D&D, Warhammer to świat tylko dla prawdziwych twardzieli.

Magia i bogowie

Magia w WFRP jest rozwiązana bardzo prosto. Profesja maga, bądź kapłana jest jedyną profesją podzieloną na poziomy, albo raczej na kręgi wtajemniczenia. Takich kręgów jest 4. Każdego czaru mag musi się uczyć oddzielnie, jednak kiedy go już umie może rzucać go tyle razy na ile pozwalają mu punkty magii. Punkty magii jest to miara magicznej energii czarodzieja. Kiedy ona się skończy, mag nie może już rzucać żadnych czarów. PM'y regenerują się po odpoczynku (śnie) lub przez medytację.

Religie w WFRP przypominają wierzenie dawnych wikingów. Panteon bóstw, którym oddają cześć wszyscy mieszkańcy Starego Świata. Inaczej ma się sprawa z bogami chaosu. Jest ich 3 głównych. Tzeentch - pan zmian i mutacji, Slanesh - władca zarazy i zgnilizny, Khorne - bóg krwi. Bogów chaosu jest oczywiście o wiele więcej, ale nie chcę psuć Wam zabawy, opowiadajć o wszystkim. Oczywiście klut wyznawców bogów chaosu jest w całym Starym Świecie zabroniony i ścigany przez łowców czarownic.

Podsumowując - Warhammer to wspaniały system dla graczy i MG zanudzonych słodkimi przygodami w Fairylands.

Obecnie dostępna jest druga edycja tej wspaniałej gry w języku angielskim. W czerwcu na polskim rynku pojawi się jej oficjalne tłumaczenie wydawane przez firmę Copernicus Corporation.

Autor: Łukasz [grahnar AT interia DOT pl]