Wersja Archiwalna

Ścieracz

ŚCIERACZ By Łukasz Krawiec From: http://www.free.com.pl/rpggame

Ludzie lasu zwą go PEŁZACZ - z powodu charakterystycznego sposobu poruszania się; jego ciało jest nisko zawieszone na czterech łapach (krótkich, ale silnie zbudowanych) nad ziemią - dlatego jego ruch przypomina pełzanie pędraka: tylne łapy wyrzuca do przodu jednocześnie - stawiając je na jednej linii z łapami przednimi (wyginając przy tym kark). Potem do przodu wyrzuca przednie łapy. Każda z łap uzbrojona jest w cztery szpony i rogowatą ostrogę. Pazury są ostre, ale niezbyt twarde - dlatego nie spotyka się ich w górach i na wyżynach.

Ludzie nizin zwą go ŚCIERACZ - bowiem jego szczęka pozbawiona jest zębów - ich rolę przejął język i podniebienie. Język zbudowany jest z tysięcy haczykowatych wyrostków (takie liźnięcie może pozbawić człowieka skóry), podniebienie stanowi kościana płytka - odporna na ścieranie języka (jest twardsza niż stal i bardziej gładka niż kryształ).

"TEN-KTO-WIE" - pod takim hasłem należy szukać go w dziele Philippa Camerariusa "Omnis terrae bestiarum"

"TEN-KTO-WIE" - (slann: SEM-O-DUM) - zdaje się, choć do końca nie jest to sprawdzone, iż jest to zwierz dawno istniejący i trwający bez rodzajów i odmian. Powiadają iż ma dar jasnowidzenia, a i to sprawdzonym nie jest. Wiadomym skądinąd jest iż zabić go łatwym jest jeślić trafion w głowę zostanie - trudno mu ranę zadać, jeśli się w tułów bije, gdyż każda rana w korpusie umieszczona przyspiesza jego reakcję. Długość tułowia dochodzi do 2,5 metra, a waga do 75 kg dochodzi (przeważnie jednak mierzą 2 metry i 60 kg wagi). Jest wszystkożerny - przeważnie jednak ścierwo liże. Wyglądem psa długiego i przeraźliwie chudego przypomina, choć od tego wyróżnia go charakterystyczny ruch przywodzący na myśl pełzanie pędraka; długie spiczaste uszy ma i brak mu ogona; niebezpieczny język fałduje w krótkim pysku. Żyje w niewielkich, 8-9 osobników, stadach, choć nierzadko można spotkać osobniki samotne. Zwykle nie bywa agresywny, staje się taki w obronie młodych ".

Zwierz ten ze względu na swe walory jest wielce poszukiwanym towarem:

1.Z języka (po właściwym wyprawieniu) można wykonać rękawice pozwalające nawet na wspinaczkę po idealnie gładkich ścianach;

2.Zbroja, lub inne uzbrojenie ochronne, wykonane z płytek podniebienia są twardsze i bardziej odporne na ciosy, nie rdzewieje, nie niszczeje wraz z upływem czasu i waży o połowę mniej niż normalna (tj wykonana ze stali) zbroja płytowa.

Broń wykonana z języka - rękawice - podczas walki wręcz bez broni zwiększa Obrażenia+2. Z jednego języka można zrobić jedną rękawiczkę. Para rękawic kosztuje 300-500 złotych koron. Samo wygarbowanie skórki - 75 złotych koron, obszywanie rękawic drugie tyle.

Zbroja wykonana z płytek podniebienia - ma 3 punkty pancerza, zwiększa Cechy przywódcze noszącej ją postaci o 10 punktów. By wykonać pełną zbroję łuskową potrzebnych jest około 100 płytek (na człowieka 175 cm wzrostu). Jej cena wynosi bagatela 17 000 - 25 000 złotych koron.

ŚCIERACZ:

SZWWUSSWtŻWIAZRCPINTOPSWOGD
535-346/17302/4-29102949-

ZASADY SPECJALNE: 1.Posiada dość grubą skórę i skołtunione futro, które w sumie dają mu 1 PP na całym ciele

2.Każda zadana mu rana zwiększa jego I o 10 punktów %

3.Rana zadana bohaterowi językiem powoduje silne krwawienie - darcie pasów skóry

4.Pierwszy udany atak Ścieracza powoduje, że zwierz uderza ponownie (niejako automatycznie, choć wymagany jest test WW - ale bohater nie może go unikać, ani parować), jeżeli i te ataki Ścieracza się powiodą (obowiązkowo oba) - zwierz bierze się do lizania i tu robi już automatycznie (bez testu WW), do chwili, aż nie wyliże bohatera do końca.

Na marginesie księgi Camerariusa znajduje się dopisek / notatka w języku tajemnym magicznym "NIEWRAŻLIWY NA ATAKI MAGICZNE".