Wersja Archiwalna

Open RPG

Ile razy musieliście odwoływać sesję z błachego powodu, takiego jak brak miejsca do jej organizacji, niemożność dojazdu jednego z graczy na czas (brak transportu) czy innego głupiego powodu? Tym wszystkim którym się to przydarzyło nie muszę tłumaczyć jak bardzo jest to irytujące. Czyżby OpenRPG, program do prowadzenia sesji online, miał się okazać naszym wybawieniem? Postanowiłem to sprawdzić!

Pierwsze Wrażenie? Dużo okienek, przycisków, list rozwijanych. O co chodzi?! Tak, na początku program może wydać się odrzucająco trudny. Duża liczba opcji, narzędzi, przycisków - wszystko to o nieznanym przeznaczeniu może wywołać u co niektórych pewną niechęć. Jednak nie zrażajmy się! Już podczas pierwszej sesji on-line nauczyłem się korzystać z większości narzędzi, a także tworzyć własne pomoce.

Możliwości? OpenRPG oferuje naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Podstawą jest oczywiście okno rozmów, które jest bardzo ładnie zaprojektowane, pozwala na wklejanie dowolnie sformatowanego tekstu (html), a także bardziej skomplikowanych " form wypowiedzi " (obrazki, karty postaci etc.). Mapa to poprostu kawałek przestrzeni, na której nałożona została jakaś siatka (kształt do wyboru), na której dowoli mogą rysować wybrane przez administratora kanału osoby. Ponadto można na nią wklejać grafiki (miniaturki) etc. Mapa jest na bieżąco uaktualniana u wszystkich graczy. Jednak prawdziwym potencjałem OpenRPG jest to małe okienko w górnej części, po lewej stronie. Tzw. drzewo gry (game tree) zawiera wszelkie narzędzia potrzebne graczom oraz mistrzowi gry. Przykładami takich narzędzi są karty postaci (wraz z akcjami jak test na umiejętność, test na atak etc.), czy gotowe skrypty (rzut na cechy, gotowe " szablonowe " reakcje, a dla mistrza gry wklejające opis, grafikę z zagadką albo miniaturkę na mapie). Innym ciekawym narzędziem są filtry i aliasy. Używane głównie przez mistrza gry pozwalają mu " podszywać się " pod kogoś innego. Aliasy sprawiają, że jednym kliknięciem z mistrza gry zostaje goblinem, a innym razem przyjmuje rolę karczmarza. Natomiast filtry nadają życia, osobowości oraz indywidualizmu w wypowiedzi. Przykładem prostego filtru jest goblin mówiący dość niewyraźnie (przedłuża niektóre spółgłoski), nie robiący przerw między słowami gnom czy klnący i pijany bywalec karczmy.

Nowe oblicze sesji? Kategorycznie nie! Open RPG nie może zastąpić prawdziwej sesji. Może być jej substytutem, rozrywką na pare godzin. Ale nie zastąpi klimatu panującego na prawdziwej sesji. Użyje prostego porówania: Tak jak godzinna rozmowa przez telefon z ukochaną osobą nie zastąpi jednego spojrzenia w oczy, tak setki sesji on-line nie zastąpią ani jeden - tej prawdziwej.

OpenRPG to bardzo dobre rozwiązanie awaryjne, lecz polecam każdemu spróbować i przekonać się na własnej skórze jak wyglądają sesje on-line. A teraz jeszcze smutna informacja dla graczy nie mogących skompletować drużyny: Na oficjalnych serwerach nie widziałem jeszcze żadnej otwartej gry z polską nazwą. I wcale nieczęsto zdarzają się prywatne sesje z polsko brzmiącymi nazwami. Zastanowić może: czy Polakom nie przypadł do gustu taki rodzaj sesji, czy może poprostu nie wiedzą o OpenRPG?

Autor: Tomasz 'DoPPler' Najdek [doppler AT gildiarpg DOT pl]