Wersja Archiwalna

Nowe zasady dotyczące języka w WFRP

1. Stopnie zaawansowania: Jest kilka stopni zaawansowania znania języka: od 1 (najsłabszy) do 5 (najwyższy).

Poziom 1: Postać posiadająca 1 stopień znajomości języka potrafi wyrazić proste i podstawowe rzeczy, np. "Ja, głodny", "Trolle - tam - na wzgórzu".

Poziom 2: Postać potrafi złożyć zdanie poprawnie gramatycznie i wyrazić większość swoich myśli i potrzeb.(ale wolno i z wieloma przerwami między wyrazami).

Poziom 3: Normalna mowa narodowa.

Poziom 4: Poziom ten muszą osiągnąć postacie zajmujące wyższe, urzędowe stanowiska zarówno cywilne jak i kanoniczne, oraz osoby których język jest ich źródłem utrzymania. (kapłani, śpiewacy, bardowie, politycy, prawnicy, itp.). Stopień ten pozwala bez problemu na szybkie reagowanie na różnego rodzaju szarady i dowcipy słowne. (wymaga on w większości przypadków posiadania umiejętności: czytanie i pisanie.

Poziom 5: Na tym poziomie wypowiedzi osoby (jeśli tylko chce tak mówić) mogą być porównywane z wypowiedziami wielkich poetów i władzców. MG powinien dać możliwość zdobycia tego stopnia zaawansowania jedynie BG którzy naprawdę na to zasługują i mają możliwości do ciągłego rozwijania swego słownictwa.

Każda postać zna mowę na takim poziomie na jakim się go nauczyła i dla różnych języków może mieć ją na różnych poziomach.

Jak tego używać podczas gry:

Będzie to wyglądało w ten sposób iż BG których poziom zaawansowania nie jest odpowiednio wysoki nie będą w stanie zapamiętać lub nawet zrozumieć tekstu piosenki śpiewanej przez barda, lub zrozumieć całkowicie o co chodzi w tym co mówi się do niego, ani w nie odpowiedni sposób może się wypowiedzieć w pewnych środowiskach w których może to wywołać śmiech lub nawet przyczynić się do uwięzienia BG. (Jeśli BG będzie zachowywał się jakby znał pomimo tego, całą treść powiedzmy przepowiedni wyroczni i będzie ją rozumiał możesz obniżyć mu PD. Alba aby uniknąć tego podyktować mu to jak on to zrozumiał.) Daje to naprawdę duże możliwości szczególnie w kontaktach z obcokrajowcami gdyż zła interpretacja wypowiedzi rozmówcy może doprowadzić do naprawdę przykrych skutków.

Modyfikatory inteligencji pozwalające sprawdzić czy BG poprawnie zrozumiał wysłowił się w danym języku.

Poziom 1: -20 Poziom 2: -10 Poziom 3: 0 Poziom 4: +10 Poziom 5: +20

Jak podwyższyć swój poziom znajomości języka?

Nauka języka jest bardzo długa i męcząca dlatego powinno to wyglądać następująco: BG zaczynają grę z 3 poziomem znajomości swojego narodowego języka. (Jeśli rodzice BG mówili innymi językami jest szansa iż taki BG będzie posiadał dwa języki na poziomie 3. Wszystko zależy od MG.) Aby poznać inny język BG będzie potrzebował nauczyciela lub bardzo dobrej książki z tłumaczeniem na jego język ojczysty. W tym drugim przypadku wymagana jest umiejętność: czytanie i pisanie i będzie musiał poświęcić więcej czasu na naukę. Aby nauczyć się kolejnego poziomu znajomości języka BG będzie musiał poświęcić 12 miesięcy minus 1 miesiąc za każde pełne 10% inteligencji. (BG może wykonywać w tym czasie inne czynności ale musi zadeklarować że cały swój wolny czas spędza na naukę języka.) Po tym okresie należy wykonać test Int aby sprawdzić czy udało mu się podnieść swój poziom. Jeśli test jest udany może wydać 100PD i podnieść swój poziom o 1. Jeśli test się nie powiedzie BG będzie musiał powtórzyć całą procedurę, ale może wydać PD na cokolwiek innego. (Jeśli chcesz być złośliwy to zażądaj aby każdy poziom mnożono razy 100 PD: 1-100, 2-200, 3-300, itd. Ale niestety może to zniechęcić BG do rozwijania swojej mowy).

2. Umiejętność czytanie i pisanie dla każdego używanego alfabetu.

Dialekty języków w Starym Świecie w mowie różnią się ale nie wiele, natomiast całkiem inaczej wygląda pisownia gdyż składa się z innych znaków, lub nawet ze znaków posiadających inne znaczenia. Dlatego też są dwa sposoby na naukę czytania i pisania:

1. Zignorować różnice pomiędzy mową pisaną i mówioną i założyć iż każda kultura rozwinęła swój własny alfabet lub całkowicie zmieniła obcy. Powoduje to iż każdy z języków posiada swój alfabet. Należy wtedy od każdego kolejnego stopnia znajomości języka zwiększyć ilość wymaganych PD o 100, tj: 1-100PD, 2-200PD, 3-300PD, itd. 2. Innym sposobem jest to iż każda rasa posługuje się alfabetem który jest oparty na jej kulturze. Mimo iż posługuje się różnymi dialektami alfabet pozostaje taki sam. W tym przypadku za każde 100 znaków alfabetu BG musi spędzić 8 miesięcy na naukę minus 1 miesiąc za każde pełne 10% inteligencji (minimum 1 miesiąc). Po należy wykonać test int i jeśli się powiedzie BG może wydać 100PD zdobywając umiejętność czytania i pisania.

3. Przykład:

Huithlorn, el morski, kupiec który wiele podróżował teraz mieszkający w Marienburgu zna następujące języki.

Język mówiony: Tar-Eltharin 4 Język mówiony: Fan-Eltharin 2 Język pisany: Runy Eltharin Język mówiony: Reikspiel 3 Język mówiony: Breton 2 Język pisany: Alfabet łaciński Język mówiony: Mroczna mowa 1 (jak widzisz coś jest z nim nie tak, ale to już inna opowieść)

Jeśli będzie chciał podwyższyć swój poziom wiedzy o Fan-Eltharin do 3 będzie musiał znaleźć jakiegoś leśnego elfa na nauczyciela, spędzić trochę czasu, wydać trochę pieniędzy i PD i już nie będzie problemu z komunikacją z elfami leśnymi.

Języki i alfabety:

1. Języki i dialekty Aby zrozumieć inne dialekty należałoby się ich nauczyć. Jeśli pozna się jakiś dialekt z konkretnego języka (musisz się go uczyć jak innego języka, zobacz u góry) to za każdy kolejny dialekt będzie trzeba spędzić o połowę mniej czasu (minimum miesiąc) i wydać 50 PD. Jeśli osiągnie się 3 poziom znajomości jakiegoś dialektu to można przyjąć iż pozostałe dialekty z tego konkretnego języka będą znane BG na poziomie 1. Np. Język mówiony: bretoński 3 Język mówiony: inne staroświatowe 1

Nauczenie się drugiego dialektu na 3 poziom nie podwyższa poziomów pozostałych dialektów.

Do języków Huithlorns (zobacz wyżej) powinniśmy dodać:

Język mówiony: inne staroświatowe 1 Język mówiony: inne Eltharin 1

2. Języki Warhammera

Język: * Almecian (Starożyny) * (Nowy Świat) Alfabet: nie znany

Język: * Alomaic * (Alomas, Nowy Świat) Alfabet: nie znany

Język: * Anatuzian * (Anatuzi, Nowy Świat) Alfabet: nie znany

Język: * Assurian (Starożytny) * ( Imperium Assurian ) Alfabet: Cuneiform

Język: * Atzlanian * (Nowy Świat) Alfabet: nie znany

Język: * wojenny (sekretny język) * Alfabet: Łacina (i znaki specjalne)

Język: * Cathan * (Cathay) Dialekty: wiele Alfabet: Cathan, bardzo rozbudowany...

Język: * Chevan * (Lustria) Alfabet: nie znany

Język: * Chuanoic * (Chuano, Lustria) Alfabet: nie znany

Język: * klasyczny (sekretny język) * Dialekty: Gildii, Hellenic (Starożytny), Łacina (Starożytny Tileański) Alfabet: Starożytny Hellenic, Gildiii łaciński.

Język: * Mroczna mowa * (Chaos) Dialekty: zwierzoludzi, Khorna, Nurgla, Slaanesha, Tzeentcha i innych. Alfabet: mroczny znaki, łacina, inne.

Język: * demoniczny * (Demony i Demonolodzy) Dialekty: Khorne, Nurgle, Slaanesh, Tzeentch, inne... Alfabet: mroczne znaki

Język: * smoczy język * (Smoki, wywerny, itp..) Dialekty: zachodnie smoki, smoki z lustrii, smoki z norski, wschodnie smoki (Nowy Świat), staroświatowe smoki, południowe smoki. Alfabet: Smoki nie porozumiewają się alfabetem ale mentalną projekcją która jak dotąd nie jest jeszcze zbadana i zrozumiana przez ludzkich uczonych.

Język: * druiduczny (Starożytny) * (Druidzi) Alfabet: runy druidów

Język: * Eltharin * (Elfy) Dialekty: sekretny elfi, elfów mrocznych, Fan-Eltharin (leśne elfy), Tar-Eltharin (wysokie i morskie elfy) Alfabet: runy Eltharin

Język: * Eraquatian * (Nowy Świat) Alfabet: nie znany

Język: * Grumbarth * (Ogry) Alfabet: Myślisz że jest taki?

Język: * gobliński * (Goblinoidy) Dialekty: Ghazhakh (Gobliny), Harghazhakh (Hobgobliny), Orrakh (Orki), Snotgob (Snotlingi) Alfabet: znaki orków i różne znaki zaczerpnięte od innych języków.

Język: * Hettite (Starożytny) * (Het) Alfabet: Cuneiform

Język: * Holamkian * (Holamkis, Nowy Świat; zanikł) Alfabet: nie znany

Język: * Ikadian (Starożytny) * (Ikadians, przed Naggaroth) Alfabet: nie znany

Język: * Indian * (główny język w Ind) Dialekty: wiele, np. Vedic (Starożytny) Alfabet: Devanagari

Język: * Keltic (Starożytny) * (Keltoi, Druidzi) Alfabet: nie znany

Język: * Khazalid * (Krasnoludy i Gnomy) Dialekty: tajemny krasnoludzki, krasnoludów chaosu, krasnoludów z norski, wysoki krasnoludzki (zwykły). Alfabet: runy krasnoludzkie

Język: * Magiczny * ("nowocześni" czarodzieje) Dialekty: magia wojenna, elemenalna, itd... Demonolodzy używaję mowy demonów. Alfabet: Magiczne runy

Język: * Midean (Starożytny) * (Midea, Królestwa Graniczne) Alfabet: Linear Script

Język: * Malla-room-ba-larin * (Drzewce) Alfabet: nie znany

Język: * Misipian * (Nowy Świat) Alfabet: nie znany

Język: * Miyan (Starożytny) * (Nowy Świat) Alfabet: Miyan Runes

Język: * Molgolanian * (Molgolan, Nowy Świat) Alfabet: nie znany

Język: * Nazcian * (Nazcas, Lustria) Alfabet: nie znany

Język: * Nipponese * (Nippon) Alfabet: Cathan

Język: * Nippurian (Starożytny) * (strożytny Nippur) Alfabet: Cuneiform

Język: * Nordic * (Norska) Alfabet: runy Futhark

Język: * Starych Slannów (Starożytny) * Alfabet: runy Slannów

Język: * Staroświatowy * Dialekty:Albion, Bretoński, Krasnoludzki SŚ, Estalijski, Gnomów SŚ, Gildii (różne), Halflingów SŚ, Hellenic, Slavic, Tileański, Reikspiel, Leśnych Elfów SŚ Alfabet: łacina, Slavic

Język: * Orgvar * (Trolle) Alfabet: nie znany

Język: * Pharonic (Starożytny) * (Pharaonia = Kemet) Alfabet: Pharonic Hieroglyphs

Język: * Queekish * (Skaven) Dialekty: Lustrian, Stary Świat Alfabet: runy Skavenów

Język: * język rangerów (sekretny język) * Alfabet: łacina (i znaki specjalne)

Język: * Semitic * Dialekty: Arabski (Arabia), Hebraic (Hebrews) Alfabet: Semitic

Język: * Ssissylk * (Lizardmeni i Troglodyci) Dialekty: Ssissylk (Lizardmeni), Sskyzzlk (Troglodyci) Alfabet: nie znany

Język: * język złodzieii (sekretny język) * Dialekty: wiele(np. Middenheim) Alfabet: łacina (i znaki specjalne)

Język: * Tialanese * (Far East) Alfabet: Cathan

Język: * Tulanic * (Tulan, Nowy Świat; zanikł) Alfabet: nie znany

Język: * Tumaic (Starożytny) * (Tumas, starożytna Tilea) Alfabet: nie znany

Język: * Ungolian * (Ungol-tribes) Alfabet: Cathan, Kyrillic, runy Ungoli

Wszystkie języki jakie zna BG podczas kreowania postaci (języki sekretne, tajemne, itp...) zna na 3 poziomie.

Mam nadzieję iż pomoże to w odgrywaniu problemów w porozumieniu między różnymi NPC a BG, które to mogą całkowicie odmienić sposób patrzenia na kontakty. Może to również pomóc w odczytywaniu starożytnych zwojów znalezionych w skarbach, np.: źle odczytana legenda mapy może doprowadzić BG do śmiertelnej pułapki.

Autor oryginału: Benjamin Fabian

Przetłumaczył i uzupełnił Przemysław Pieszczek “THRUD” e-mail: thrud@friko2.onet.pl