Wersja Archiwalna

Fantazjada - terenowa górska gra fabularna

Z przyjemnością ogłaszamy że serwis Gildia RPG objął patronat medialny nad impręzą. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19 - 22 czerwca 2014. Poniżej zamieszczamy krótki opis imprezy.

Źródło tekstu: Fantazjada.pl

Fantazjada to polski LARP, terenowa gra fabularna fantasy o długiej tradycji i szczególnie klimatycznej lokacji: od roku 1994 gra toczy się w Twierdzy Srebrnogórskiej w Górach Sowich. To największa górska forteca w Polsce. LARP Fantazjada to cykliczna impreza, gromadząca co roku na kilka dni kilkuset uczestników z całej Polski, a także zza granicy.

Według klasyfikacji GNS Rona Edwarda, Fantazjada jest larpem nastawionym głównie na symulacjonizm, jednak wykazuje też cechy gier narratywistycznych oraz rozgrywkowych ("gamistycznych"). Wynika to z elastycznego podejścia, któremu zawdzięcza się kompleksowe komponowane wątków pod kątem zgłoszeń uczestników. Ta otwartość na różne preferencje graczy jest całkowicie zamierzona i celowa.

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego materiału filmowego dotyczącego działalności Stowarzyszenia Fantazjada: Film promujący.

Przeważnie fabuła larpa zachowuje jedność czasu, miejsca i akcji. Jest to również świadomy zabieg organizatorów.

Fantazjada należy do LARPów osadzonych w przygotowanym na potrzeby gry rozbudowanym świecie fantasy. Wykazuje cechy ciągłości fabuły pomiędzy edycjami i konsekwentnie buduje historię, mającą wpływ na kolejne edycje gry. Akcja Fantazjady rozgrywa się w autorskim świecie stworzonym w oparciu o klasyczne fantasy rodem z powieści Tolkiena czy Sapkowskiego. Realia nawiązują do średniowiecza z większą lub mniejszą (zależnie od edycji) domieszką magii i fantastycznych istot (elfy, krasnoludy, demony itp.).

Świat Fantazjady korzysta również z elementów historycznych nierzadko posługując się stereotypami i nie stroni od niepoprawnych politycznie nawiązań. Grą rządzi spisana i usystematyzowana mechanika, która pozwala na realizację LARPa, podczas którego może bawić się przez kilka dni z sukcesem ponad 300 osób.

Obecnie organizacją LARPu Fantazjada zajmuje się powstałe w 2010 roku Stowarzyszenie Fantazjada, kontynuując działania prowadzone od 1994r przez częściowo tę samą ekipę pod sztandarem ZHP. Zadania stowarzyszenia ukierunkowane są głównie na integrację środowisk młodzieżowych z całego kraju i zagranicy, zainteresowanych tematem fantastyki, gier fabularnych i odtwórstwa historycznego. Stowarzyszenie poza różnego rodzaju działaniami śródrocznymi jest ukierunkowane na organizowanie LARPów. Poza Fantazjadą jest to również Fantazjada Postappo oraz Larp: KRĘGI.

Zapraszamy do zapoznania się bliżej z działaniami Stowarzyszenia Fantazjada: