Wersja Archiwalna

Dragon Age: Inquisition - zapowiedz

Dragon Age: Inquisition to trzecia już gra Bioware osadzona w świecie Thedas. Tym razem wcielamy się w tytułowego inkwizytora który wraz z grupą zaufanych NPC poluję na demonicznych agentów chaosu w świecie który chyli się ku końcowi. Twórcy gry obiecują że decyzje podejmowane w grze bedą miały olbrzymi wpływ na przyszłe wydarzenia oraz na sam świat, który to będzie można ocalić lub doprowadzić do zniszczenia.

Podczas tworzenia postaci którą pokierujemy będziemy mogli wybrać płeć, rasę (spośród czterech dostępnych: człowiek, krasonuld, elf lub quanari) oraz klasę (spośród trzech dostępnych: złodziej, wojownik oraz mag). W grze będziemy mogli rozwijać nie tylko naszą postać ale także organizację na czele której staniemy - Inkwizycję. Od gracza będą zależały ruchy wojsk Inkwizycji oraz podbijane forty i twierdze, będziemy też mogli rozbudowywać wybraną twierdzę a także wpływać na otaczające ją obszary. W trakcie gry spotkamy postacie które będziemy mogli przyłączyć do drużyny, nie obędzie się również bez obowiązkowego w grach RPG od Bioware wątku romantycznego.

Twórcy gry przyznają że tworzą grę zainsirpowani otwartym światem Skyrima i chcą zapewnić graczom taką samą możliwość wędrowania i odkrywania Thedas. Świat który będziemy mogli zwiedzać ma być znacznie większy od tego znanego z poprzednih części gry. Będziemy mogli swobodnie wybrać się do Ferelden gdzie toczyły się wydarzenia w Dragon Age: Origins, na tereny Wolnych MarchiiImperium Orlais - największego państwa w świecie gry, do leżącego nieopodal kraju Nevarra oraz na należące do elfów tereny Dales. Bardzo interesującym aspektem gry jest fakt że lokacje nie będą skalowały się wraz z poziomem gracza (co jest boleśnie widoczne np. w Skyrimie), dzięki czemu możemy znaleźć się w miejscu w którym przeciwnicy i wydarzenia okażą się za trudne i będziemy zmuszeni tam wrócić później.

Ciekawostką jest fakt że twórcy gry postanowili wprowadzić do gry dwie mechaniki walki. Pierwszy tryb jest typowy dla gier action-RPG, podobny do tego znanego nam z Dragon Age II, drugi, tzw. tryb taktyczny, pozwoli nam dokładnie kontrolować działania członków drużyny oraz komfortowo planować akcję w przód w trakcie interaktywnej pauzy. Drugi tryb jest ukłonem w strone Dragon Age: Origins a także starszych, klasycznych gier RPG takich jak np. seria Baldur's Gate.'

Gra oparta jest na silniku Frostbite 3, tym samym silniku którego studio DICE użyło w najnowszej, czwartej odsłonie gry Battlefield. Jak zobaczyć można na zamieszczonych obok zrzutach ekranu, wizualnie gra prezentuje się bardzo dobrze. Oczywiście dobrze wyglądająca gra pociąga za sobą wysokie wymagania sprzętowe, żeby zagrac w Inkwizytora będziemy potrzebować mocnego blaszaka lub konsole z obecnej (PS4, Xbox One) lub poprzedniej (PS3, Xbox 360) generacji. Mam również nadzieje ze od czasów BF4, silnik Frostbite został zoptymalizowany, w przecywinym wypadku wczytywanie gry oraz ładowanie nowych obszarów może okazać się koszmarem dla posiadaczych starszych konsole oraz pecetów bez dysków SSD.

Wydaje mi się że trzecia odsłona Dragon Age to ukłon w stronę fanów gatunku. Odejście od linearnej fabuły na rzecz otwartego świata, dwa tryby walki by zadowolić fanów bardziej klasycznych RPGów, rozbudowana możliwość tworzenia i rozwijania postaci gracza. Jeżeli w parze ze wspaniałą grafiką, Bioware postara się również o bogatą, wielowątkową fabułę i ciekawy, otwarty świat to myślę że Dragon Age:Inquisition może okazać się perełką gatunku.

Filmik przedstawiający silnik gry w akcji:

Oraz najnowszy trailer z gry przedstawiający świat Gry

Zalecane wymagania sprzętowe dla wersjii PC:

  • Procesor 4-rdzeniowy 2.8 GHz np. Intel Core i5 lub FX8000
  • 4 GB pamięci RAM
  • Karta graficzna kompatyblina z DirectX 10 lub 11, co najmniej 1GB dedykowanej pamięci, np. Nvidia z serii 400 lub AMD z serii 5000
  • Windows 7 w wersji 64-bitowej
  • 25 GB wolnej przestrzeni dyskowej