Wersja Archiwalna

Arcanum HD

Arcanum ma już grubo ponad 10 lat, jednak nadal jest to jedna z najlepszych, kultowych gier RPG. Mam nadzieję że pewnego dnia gra doczeka się remake'u albo edycji EE niczym Baldur's Gate. W międzyczasie jednak możemy sobie uprzyjemnić rozgrywkę modami które uwspółcześniają grę i sprawiają że staje się ona bardziej grywalna na współczesnych platformach.

Po pierwsze upewniamy się że mamy odpowiednią wersję gry. W folderze z grą znajduje się plik readme.txt w nagłówku którego powinniśmy zobaczyć wersję. Wszelkie patche działają jedynie z ostatnim oficjalnym patchem 1.0.7.4, jeżeli masz inną wersję pobierz i zainstaluj patcha.

Następnie instalujemy nieoficjalnego fanowskiego patcha który naprawia wiele błędów i niedociągnieć w grze. Patch nie dodaje żadnych nowych treści ani lokacji ale odblokowuje kilka które zostały pominięte lub usunięte w oryginalnym wydaniu gry.

W końcu przechodzimy do instalacji moda który pozwoli nam zagrać w wysokich rozdzielczościach na współczesnych monitorach panoramicznych. Instalacja wymaga podania odpowiedzi na kilka pytań, między innymi o rozdzielczość ekranu oraz rozmiar czcionek w zmodowanej grze. Prawidłowe podanie rozdzielczości ekranu jest bardzo istotne, najmniejsza pomyłka sprawi że gra będzie zupełnie nie grywalna, pozostałe ustawienia to kwestia gustu, poniżej zrzut ekranu z przykładowymi wartościami dla monitora w rozdzielczości HD (1920x1080).

Opcjonalnie możemy zainstalować patch poprawiające jakość map poglądowych miast oraz patch poprawiawiający jakość muzyki w grze.

To tyle jeżeli chodzi o mody poprawiające grę, w sieci znaleźć możemy też kilka dodatkowych modułów do gry oferujących alternatywną historię, kilka z nich do ściągnięcia z naszego serwisu: