Wersja Archiwalna

Jak stworzyć ciekawą postać

Kim jest Twoja postać?

Na to pytanie wielu graczy odpowiada wojownik na 4 poziomie z siłą 18. Nazywa się Todrek. Do tej elokwentnej wypowiedzi dochodzi jeszcze gest wskazujący na kartę postaci, jak gdyby kilka cyferek mogło w pełni odpowiedzieć na to pytanie. A jednak karta postaci to tylko esencja bohatera na podstawie której powinniśmy wykreować niepowtarzalną osobistość godną zapamiętania.

Ciekawe postacie

Przypomnij sobie ostatnio obejrzany film, przeczytaną książkę bądź jakąś lepszych lotów grę komputerową. Którego z bohaterów pamiętasz najlepiej? Dlaczego właśnie on utkwił Ci w pamięci? Czy posiadał jakieś szczególne cechy charakteru, czy może miał jakieś dziwne nawyki albo nietypowy ubiór? Może posiadał osobliwą ozdobę? Dziwnie się wysławiał? Zachowywał z dozą sarkazmu bądź ironii? Teraz pomyśl o 4-poziomowym wojowniku, Todreku - znasz o nim jakieś szczegóły? Nie, gdyż jest on tylko zbiorem cyferek na kartce papieru. Ten artykuł pomoże Ci to zmienić.

Napisz biografię

Każda postać powinna mieć jakąś historie. Jako gracz powinieneś wiedzieć gdzie Twoja postać się urodziła, jak była wychowywana, w jakim otoczeniu dorastała. Rodzice Ciri, bohaterki sagi o Wiedźminie A. Sapkowskiego, zginęli w wypadku na morzu, a reszta znanej jej rodziny została wkrótce wymordowana podczas najazdu wojsk Nilfgardzkich na Cintrę. W powieściach i filmach często przytaczane są wydarzenia z przeszłości bohaterów, poznajemy ich rodziców, przyjaciół, dowiadujemy się o tragediach jakie ich spotkały. Podobnie w RPG każda postać powinna mieć biografię. W jaki sposób Todrek został wojownikiem? Zaciągnął się do straży miejskiej, został posłany do elitarnej szkoły szermierzy przez rodziców, a może życie zmusiło go do tego by utrzymywać się z miecza. Kim byli rodzice Todreka? Czym się zajmowali? Czy jeszcze żyją? Jak Todrek został poszukiwaczem przygód, większość jemu podobnych to niechciane, osierocone dzieci bądź wydziedziczone potomstwo, ale może Todrek wyruszył drogę z własnej inicjatywy?

Nadaj postaci charakter

Każdy człowiek ma jakieś usposobienie, specyficzny wzór zachować, własne cele, określony kodeks życiowy. Podobnie każda postać na sesji RPG powinna być unikalna. Imoen, postać z serii gier Baldur's Gate, ma dość nieprzyjemny zwyczaj nieustannego gadania i zadawania dziecinnych pytań. Charakter postaci gracza może być miksturą cech osobowości prowadzącego postać i zachowań specyficznych dla danej rasy i klasy, jaką postać reprezentuje. Niektórzy gracze preferują pełne oderwanie się od rzeczywistości, dlatego tworzą postacie pod każdym względem niepodobne do siebie. Jakkolwiek postąpisz, postaraj się by Twoja postać miała unikalny i niezapomniany charakter. W ten sposób postać, jak i cała rozgrywka staną się ciekawym przeżyciem pamiętanym na długie lata.

Wygląd i ubiór

Niewielu graczy rysuje swoje postacie - to zrozumiałe, nie każdy ma dość talentu i umiejętności. Ale każdy z graczy powinien poświęcić czas by wyobrazić sobie (i pokrótce opisać), jak jego postać wygląda. Druidka Vadania (podręcznik do Dungeons and Dragons) chodzi odziana w pozszywane skóry i zawsze towarzyszy jej biały wilk. Mało kto widział twarz Corina Czarnego (BG z moich sesji) i przeżył by o tym opowiedzieć, a to za sprawą jego czarnego kaptura, który spowijał w cieniu całą twarz. Dokładny opis wyglądu, ubioru i stylu bycia postaci pozwala graczom (i MG) lepiej wyobrazić sobie ową postać, dzięki czemu bohater ożywa w naszej wyobraźni, staje się wyraźniejszy.

Szczegółów w bród

Wymyśl swojej postaci jakąś unikalną i zauważalną cechę. Minsk, postać z wspomnianej wcześniej serii Baldurs Gate miał w zwyczaju rozmawiać ze swoim chomikiem, co chwile pytając go o zdanie bądź prosząc o poradę. Dimble' Dum' Domble, mój BG, zwykł majsterkować coś w drewnie i metalu gdy tylko drużyny zatrzymała się gdzieś na chwilę. Twoja postać nie musi rozmawiać z gryzoniami aby być wyjątkowa. Może nosić piórko w kapeluszu, wplątywać kolorowe rzemienie we włosy, palić fajkowe ziele, gorliwie wyznawać jakieś bóstwo, nazywać broń po imieniu, rzeźbić, malować bądź układać pieśni podczas popasu. Może mieć zwyczaj myszkowania po odwiedzanych przez drużynę posiadłościach, może zwracać się do wszystkich grzecznym, oficjalnym tonem lub klnąć jak krasnolud.

Podsumowanie

Personalizacja postaci to bardzo ważny element RPG. Nie musisz wszystkiego samo wymyślać, inspiracje możemy czerpać z filmów, książek, gier komputerowych bądź internetu (choćby na łamach Gildii RPG mamy dział inspiracje). Ważne aby stworzona postać była unikalna, aby łatwo ją było zapamiętać i aby pamięć o niej przetrwała na długie lata.

Grafika Warrior na górze artykułu autorstwa Jukka Tahtinen.